Kto postaví prvé nájomné byty?

Autor: Adam Sarlós | 16.4.2017 o 16:18 | Karma článku: 10,37 | Prečítané:  7242x

Mladým ľuďom dochádzajú možnosti. Zohnať si samostatné bývanie je čoraz väčší problém. Kto ako prvý v Bratislave postaví štartovné byty?

Ceny bytov rapídne rastú, pričom tento trend sa evidentne nejaký čas nebude meniť. Týka sa to prakticky celého územia Slovenska, no zdraženie bytov je najsilnejšie práve v Bratislave. Pre mladých ľudí, ktorí sa chcú osamostatniť je to veľký problém, nakoľko so zdražením bytov sa v tomto roku zhoršila dostupnosť hypotekárnych úverov.

Čo tak postaviť štartovné nájomné byty pre mladých ľudí tak ako to napríklad robia naši susedia vo Viedni?

Či sa nám to páči alebo nie, nájomné bývanie je vzhľadom na nepriaznivú finančnú situáciu budúcnosťou.  Chápu to územní plánovači v celej Európe, len na Slovensku sme akosi pozadu. Nevadí. Slovami indického klasika: "aj tisíc míľová cesta začína prvým krokom."

Kto postaví prvé, moderné, nájomné byty v Bratislave určené na štart do života pre mladých ľudí? Bude to magistrát na čele s primátorom Ivom Nesrovnalom? Alebo to bude Samosprávny bratislavský kraj po voľbách na čele s novozvoleným županom? Ono to možno znie ako nepodarené a veľmi vzdialené sci-fi, každopádne viacerí kandidáti na župana dopredu avizovali, že župa môže a bude stavať nájomné byty pre mladých ľudí. Pozor na to.

Alebo sa nebodaj zobudia naši developeri a konečne začnú stavať aj low-costové, štartovné byty pre mladých ľudí? Prečo nie? Veď peniaze na to majú. Dotácie si zrejme vybaviť vedia. PR kampaň je to dobrá. Z dlhodobého hľadiska sa na tom dá zarobiť. Tak v čom je problém?

Nájomné bývanie je skrátka trend, ktorý príde. Ten, kto získa prvenstvo v tomto trende môže veľmi rýchlo vyrásť politicky a ekonomicky. Je už na našich politikoch alebo developeroch (prípadne kombinácia oboch) či sú natoľko prezieraví, že si v trende nájomného bývania pre mladých ľudí vybudujú vedúcu pozíciu alebo nie. Potrebné nástroje na to majú.

Každopádne priatelia! Ničoho sa nebojte! Pokiaľ nebudeme mať adekvátnu strechu nad hlavou, emigrovať do zahraničia môžeme vždy. Čiže nič nie je stratené! :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?