Potrebujú mladí nájomné byty?

Autor: Adam Sarlós | 2.9.2016 o 10:35 | Karma článku: 10,73 | Prečítané:  7171x

Ak sa chce mladý človek postaviť na vlastné nohy, má dve možnosti:  ísť do podnájmu alebo do hypotéky. Prečo nestaviame nájomné byty?

„Učím sa po Nemecky, aby som o rok mohol ísť do Viedne. Kamoš mi vybaví flek v Bille,“ povie mi kamarát počas nášho stretnutia v krčme a schuti si odpije z piva.

„Chceš ísť robiť predavača v nákupnom stredisku? Však o rok budeš mať  vysokoškolský titul nie?“ Pýta sa druhý kamarát a keďže je autom, odchlipne si z horúceho čaju.

„Môžem sa vykašľať na celý titul. Vo Viedni dostanem lepší nástupný plat za menej hodín. Navyše tam mám kamarátov, cez ktorých si tam zoženiem  lacné bývanie.“

Ja som mlčal. No chlapec má pravdu. Veľa ľudí v mojom okolí čoskoro vyštuduje vysoké školy. Čo teraz? Prvá stabilná práca, sedemsto eurový plat. Ok. Veľa peňazí to nie je, ale zatiaľ stačí.

No prichádzajú prvé vážne vzťahy, frajerky, ktorým sa teda predstava života v obývačke partnerovej maminky samozrejme nepozdáva. Takže sa treba osamostatniť.

Výborne! Aké sú možnosti? Dve. Buď ísť do podnájmu, alebo si vybaviť hypotéku. Dobre. Lacný podnájom v Bratislave? Jedine ak pôjdete na byt s ďalšími troma ľuďmi. Čo samozrejme má svoje čaro. No potom na ničím nerušený sex môžete zabudnúť. Teda za predpokladu, že spolubývajúcemu nekúpite lístky do kina.

Takže hypotéka! Výborne! Za predpokladu, že človek dokáže pokryť 30 percent hodnoty bytu (tí šťastnejší majú prachatých rodičov), banky peniaze s radosťou poskytnú! Hypotéka za priemerný byt v Bratislave je splatená za neuveriteľne krátkych 30 rokov! To je vynikajúce! Čože? Časté rozchody medzi mladými ľudmi? Problém s predajom bytu kvôli hypotéke? Nuž sorry brácho, mal si si v dvadsiatich vybrať lepšiu partnerku, za to bankár nemôže...

Kde nastala chyba? Je to jednoduché. Chýbajú lacné obecné byty pre mladých. Byty na štart do života, ktoré by obce prenajímali mladým ľuďom za lacný peniaz. V takom prípade majú mladí ľudia možnosť zarobiť si na hypotéku a neotravovať s financiami rodičov. Taktiež som presvedčený, že by to prispelo k pozitívnejšiemu rastu populácie Slovenskej republiky. Ako sa môže očakávať od mladých ľudí, že v dvadsiatke budú mať tri deti keď si nevieme zabezpečiť ani vlastné bývanie?

Dostal som echo od viacerých ľudí, že náš milovaný štát by to s tými bytmi aj tak pokašľal. Postavil by ich za drahý peniaz a bývali by tam iba deti prominentov. Nuž. Netvrdím, že to bude jednoduché. Ale my nemusíme vytvárať žiadny nový koncept! Všetko môžeme s kľudom  Angličana okopírovať od Rakúšanov.

Iba v samotnej Viedni je 220 000 nájomných bytov, ktoré spravuje mesto. 40 percent populácie Viedne býva v obecnom nájme. Prečo? Je to lacné! Desať rokov v lacnom nájme = desať rokov šetrenia na hypotéku. Je to koncept, ktorý jednoducho našim susedom funguje. A stále vrážajú peniaze do stavby nových nájomných bytov!

V Bratislave je okolo 3000 nájomných bytov, ktoré sú určené prevažne pre sociálne slabších. Ale štartovné byty pre mladých vo väčších mestách takmer chýbajú. Prečo je to tak? Pozemky sú. Peniaze vo fondoch sú. Jediné čo chýba je vôľa.  Na lacnom nájme síce obec veľa nezarobí, no viac obyvateľov v meste = viac peňazí z daní. Navyše ľudia nežijú vo vákuu, ale pravidelne míňajú peniaze, takže v ekonomike mesta sa jednoducho otočia. Taktiež obec dokáže (ak je vôľa) obecné byty postaviť za lacno, prípadne si môže zobrať nulovú pôžičku.

Je načase tento negatívny trend zmeniť. Inak nám čoskoro celá mládež emigruje na západ. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fukuyama pre SME: Populista Orbán nevyhráva kvôli chudobe, ale identite

Hlavná myšlienka konca dejín platí dodnes, hovorí americký politológ.

KOMENTÁR MATÚŠA KRČMÁRIKA

Dejiny sa neskončili, v inej podobe sa znova rozbiehajú naplno (komentár)

Kazateľ konca dejín si za ideou stojí.

Dánsky futbalista skolaboval na ihrisku, museli ho oživovať

Zápas EURO 2020 po prerušení dohrali.


Už ste čítali?