reklama

Kde by mohli vyrásť nájomné byty?

Brownfieldy. Chátrajúce komplexy budov s pozemkami, ktoré sa prevažne nevyužívajú. Prečo ich neprestaviame na nájomné byty pre mladých?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Veľa ľudí sa ma v súvislosti s obecnými nájomnými bytmi pre mladých pýta na pozemky v Bratislave a v iných veľkých mestách. Kde sa to má stavať? Pozemky nie sú. Všetky sú rozpredané. Ak aj sú, je to orná pôda, nie pozemok na stavanie. Bratislava na to jednoducho nemá. To akože kde chceš stavať? A ďalšie blablabla.... už to vlastne ani nevnímam.

Možností je samozrejme niekoľko. No v posledných dňoch narážam na druh pozemkov v Bratislave, ktoré si takúto výstavbu priam až pýtajú. Práve nim chcem venovať tento blog. Ide o tzv. brownfieldy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo sú to brownfieldy? Sú to priestory starých, chátrajúcich objektov s okolitými pozemkami, ktoré sa zväčša nevyužívajú. V Bratislave sa bavíme prevažne o starých, polorozpadnutých priemyselných budovách, ktoré svoju produkciu zavreli pred rokmi, ak nie pred desaťročiami. Takých je v našom hlavnom meste Slovenskej republiky neúrekom. Som si istý, že ostatné väčšie mestá sú na tom podobne.

Najkrajšie na brownfieldoch je, že sa mnohé z nich nachádzajú na okrajoch hlavného mesta, v bývalých priemyselných „štvrtiach.“ Dokonca niektoré majú vynikajúcu infraštruktúru, nakoľko sa v blízkosti nich nachádzajú električky či štvorprúdovka. Sú to teda ideálne lokality na výstavbu sídlisk s obecnými nájomnými bytmi pre mladých ľudí. My mladí nepotrebujeme bývať v centre mesta hneď vedľa päť hviezdičkovej reštaurácie, kde jedna káva stojí 10 eur. Stačí okraj mesta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mnohé brownfieldy sú vo vlastníctve mesta. Práve tieto pozemky sa dajú použiť na výstavbu obecných nájmov. Iste, chce to nejakú robotu. V prvom rade sa musí zmeniť územný plán jednotlivých pozemkov, keďže sú to pozemky určené na priemyselnú výrobu, nie na stavbu nových budov. No mesto (samo sebe si) vie územné plány ľahko zmeniť. Trochu byrokracie, mravenčej práce a je to hotové. Problémom môžu byť rôzne ekologické záťaže starých chemických závodov, no tie mesto bude musieť skôr či neskôr riešiť. Či sa to úradníkom páči, alebo nie. Výstavba nových bytoviek je iba motiváciou navyše.

Podľa článku uverejnenému v júni tohto roku na portáli zaujimavosti.net dostávajú brownfieldy v metropolách po celej Európe druhú šancu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Síce sa mnohým internetovým diskutérom opäť zježia chlpy na tele (pozdravujem), no portál takisto avizuje, že inšpiráciu môžeme čerpať hneď zo susednej Viedne, kde Brownfieldy hromadne prerábajú na ihriská, parky, dokonca školy.

Len my v Bratislave sa špárame v nose a hľadáme všetky možné aj nemožné výhovorky, prečo sa nepustiť do výstavby obecných nájomných bytov. No uznávam, že kritika pri dobrom pive s kamarátmi je jednoduchšia a na rozdiel od reálnej roboty padne človeku veľmi dobre. 

Adam Sarlós

Adam Sarlós

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent, zakladateľ iniciatívy Bývanie pre mladých, začínajúci podnikateľ a horlivý ochutnávač exotických druhov pív v jednej osobe :) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu